Scholarship
Zadanie stypendialne to autorski program edukacyjny dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i w spektrum autyzmu. Dzieci z niepełnosprawnościami umysłowymi, ruchowymi lub w spektrum autyzmu są również odbiorcami muzyki.
Ze względu na ogrom potrzeb, często nie dostrzegamy ich wrażliwości lub wyobraźni muzycznej. Koncepcja cyklicznych zajęć dostosowanych do ich możliwości manualnych oraz percepcyjnych jest nowatorska na rynku edukacji muzycznej. Nie dotyczy jednorazowych warsztatów ale jest długofalową edukacją muzyczną, skupioną na poszerzaniu wiedzy o muzyce ale też zajęciach z fortepianu, improwizacji i rytmu. Obejmie stworzenie scenariuszy zajęć dostosowanych dla OzN, zajęcia indywidualne i grupowe, koncerty. Efektem będzie też końcowa ewaluacja i stworzenie bazy wiedzy na temat edukacji OzN.
Ważnym elementem jest cykliczność tego projektu, który oferuje ciągły dostęp do muzyki a co za tym idzie rozwój kompetencji społecznych oraz artystycznych. Zajęcia będą darmowe.
Koncepcja cyklicznych zajęć dostosowanych do ich możliwości manualnych oraz percepcyjnych jest nowatorska na rynku edukacji muzycznej. Nie dotyczy jednorazowych warsztatów ale jest długofalową edukacją muzyczną, skupioną na poszerzaniu wiedzy o muzyce ale też zajęciach z fortepianu, improwizacji oraz zajęciach rytmicznych. Obserwacja rynku muzycznego i ofert dla OzN przekonuje mnie, że całoroczna oferta jest najlepszą koncepcją dla takich osób. W roku 2024 poprowadziłam kilkudniowe warsztaty, na których poruszyliśmy tylko jedno zagadnienie muzyczne, a ich jest bardzo dużo!
Zainteresowanie uczestników sugeruje duże braki na rynku muzycznych w kat. ofert zajęć i wyrażną potrzebę długofalowej edukacji.
Idea wykorzystania fortepianu jako medium do poszerzania wiedzy o muzyce oraz wykorzystanie muzyki współczesnej i improwizacji jest świetnym wyborem dla dzieci, które ze względu na niepełnosprawność są pozbawione możliwości np wirtuozowskiego wykonywania muzyki na instrumencie.
Zadanie będzie polegało na przygotowywaniu scenariuszy zajęć wraz z elementami warsztatowymi, oraz przeprowadzaniu zajęć przez cały rok.
Poza scenariuszami przygotowuję także konkretne zadania i działania pomagające zrozumieć muzykę z uwzględnieniem poziomu niepełnosprawności ruchowej lub intelektualnej każdego ucznia. Jest to niezwykle ważny element, często pomijany podczas jednorazowych warsztatów dla Ozn. Dlatego możliwość korzystania ze stypendium, które zapewni mi skupienie na każdym z uczestników i długofalowe przygotowywanie się do zajęć jest najlepszym rozwiązaniem dla takiej działalności. Stypendium pozwoli mi na wnikliwą i satysfakcjonującą pracę z każdym z każdym z uczestników. Pozwoli też mi samej rozwijać kompetencje potrzebne do realizacji tego zadania.